ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ (ΛΑΕΚ 1-25)

Σας ενημερώνουμε ότι, το Επιμελητήριο Φωκίδας σε συνεργασία με το ΚΕΚ ΣΠΟΥΔΗ, θα υλοποιήσουν πρόγραμμα κατάρτισης εργαζομένων για το διδακτικό προσωπικό και τους εργαζομένους των Φροντιστηρίων και των Κέντρων Ξένων Γλωσσών της Φωκίδας.

Το παρόν πρόγραμμα είναι 100% επιδοτούμενο από τον Ο.Α.Ε.Δ., το οποίο σημαίνει πρακτικά ότι έχει μηδενικό κόστος για την επιχείρηση και προβλέπει 160 ευρώ επίδομα ανά συμμετέχοντα εργαζόμενο.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

Το Επιμελητήριο Φωκίδας αντιλαμβανόμενο τις ανάγκες που διέπουν τις ελληνικές επιχειρήσεις δημιουργεί εκπαιδευτικά προγράμματα προσαρμοσμένα στη σύγχρονη πραγματικότητα δημιουργώντας ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε αυτές που επιλέγουν να εκπαιδεύουν το προσωπικό τους.
Με στόχο να διευρυνθούν οι ευκαιρίες κατάρτισης των εργαζομένων στις μικρές επιχειρήσεις (1-25 εργαζόμενοι), υλοποιούμε σε συνεργασία με το ΚΕΚ ΣΠΟΥΔΗ, πρόγραμμα κατάρτισης εργαζομένων, με τίτλο:

«Η ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΟΥ ΡΟΛΟΥ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ»

Στο πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης εντάσσονται οι επιχειρήσεις που:

• καταβάλουν στο ΙΚΑ την εργοδοτική εισφορά ΛΑΕΚ (0,24%) για τους εργαζόμενους της επιχείρησής τους για το έτος 2015
• απασχολούν από 1 έως 25 εργαζόμενους
• το πρόγραμμα κατάρτισης στο οποίο συμμετέχουν δεν χρηματοδοτείται από άλλο φορέα
• δεν χρηματοδοτούνται από άλλο πρόγραμμα κατάρτισης του Ο.Α.Ε.Δ. και του ΛΑΕΚ για τους εργαζόμενους που λαμβάνουν μέρος στο συγκεκριμένο πρόγραμμα κατάρτισης

Γενικοί όροι υλοποίησης του προγράμματος κατάρτισης

• Κάθε καταρτιζόμενος που θα ολοκληρώσει το πρόγραμμα κατάρτισης θα εισπράξει επίδομα αξίας 160,00€ (5 ευρώ/ώρα) το οποίο θα κατατεθεί από τον Ο.Α.Ε.Δ. σε προσωπικό Τραπεζικό λογαριασμό του μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος.
• Η διάρκειά τους είναι 32 ώρες.
• Υλοποιείται υποχρεωτικά εκτός ωραρίου εργασίας.
• Η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική καθώς διενεργούνται έλεγχοι του Ο.Α.Ε.Δ.
• Κάθε συμμετέχων δικαιούνται 6 ωριαίες απουσίες.
• Δίνεται βεβαίωση παρακολούθησης μετά την επιτυχή παρακολούθηση.

Έναρξη σεμιναρίου: Φεβρουάριος 2018

Οι ώρες και οι ημέρες θα καθοριστούν σε συνεννόηση με τους εργαζομένους και τους εκπαιδευτές.

Υπεύθυνοι διοργάνωσης:

Σκλάβος Θανάσης

Υπεύθυνος νομού Φωκίδας:

“ΠΑΙΔΕΙΑ” Φροντιστήριο– ΚΔΒΜ1
Μιχάλης Ηλιάδης Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.