ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΦΩΚΙΔΑΣ ΤΗΣ 10ης ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017

Στις επιμελητηριακές εκλογές, που διενεργήθηκαν στις 10 Δεκεμβρίου 2017, κατήλθαν δύο συνδυασμοί. Ο συνδυασμός «ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ» με επικεφαλή τον κ. Αλεξανδρόπουλο Νικόλαο του Κων/νου, ο οποίος κατέλαβε επτά (7) έδρες και ο συνδυασμός «ΦΩΚΙΔΑ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ» με επικεφαλή τον κ. Αυγερινό Βασίλειο του Γεωργίου που κατέλαβε δεκατέσσερις (14) έδρες.

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία που έδωσε η Εκλογική Επιτροπή του Επιμελητηρίου Φωκίδας και αφού ολοκληρώθηκε επιτυχώς η εκλογική διαδικασία, Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Φωκίδας ανακηρύσσεται εκ του νόμου ο επικεφαλής του συνδυασμού «ΦΩΚΙΔΑ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ» κ. Αυγερινός Βασίλειος του Γεωργίου.

Οι σύμβουλοι που εκλέγονται στο Διοικητικό Συμβούλιο του Επιμελητηρίου Φωκίδας κατά αλφαβητική σειρά είναι οι εξής:

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ

9. ΜΠΑΦΑ ΓΕΩΡΓΙΑ του Αναστασίου
  10. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Γεωργίου
  11. ΣΚΑΡΙΜΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Σπυρίδωνος

Σημειώνεται η μεγάλη ανανέωση του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του Επιμελητηρίου Φωκίδας με τη συμμετοχή 16 νέων μελών που εκλέγονται για πρώτη φορά.

Επίσης χαρακτηριστική είναι η μεγάλη συμμετοχή και εκλογή των γυναικών αφού αποτελεί το 1/3 των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου.