POS – Υποχρέωση ενημέρωσης καταναλωτών από τις επιχειρήσεις

Το Επιμελητήριο Φωκίδας ενημερώνει τα Μέλη του ότι, από την 1η Φεβρουαρίου 2017, τίθεται σε ισχύ η διάταξη του άρθρου 66 του Ν. 4446/2016 (Υποχρέωση ενημέρωσης καταναλωτή), σύμφωνα με το οποίο οι επιχειρήσεις είναι υποχρεωμένες να ενημερώνουν τους καταναλωτές σχετικά με την αποδοχή, ή όχι καρτών, με σαφή τρόπο που δεν επιδέχεται παρερμηνείας.

Οι πληροφορίες αυτές πρέπει να αναγράφονται ευκρινώς στην είσοδο του καταστήματος.

Στους παραβάτες των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου επιβάλλεται πρόστιμο ύψους χιλίων (1.000,00) ευρώ.

Το Επιμελητήριο Φωκίδας, μετά και από υπόδειξη της ΕΣΕΕ, συνιστά στις επιχειρήσεις-μέλη του να αναρτήσουν πινακίδες ενημέρωσης των πελατών τους, είτε δέχονται ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, είτε όχι.

ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ