ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΥΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΦΩΚΙΔΑΣ

Στηρίζουμε τους επαγγελματίες του Νομού Φωκίδας στους δίκαιους αγώνες τους για την αποτροπή των πλειστηριασμών της πρώτης κατοικίας, που έχουν βάση την μνημονιακή πολιτική των τελευταίων ετών, σε συνδυασμό με την σκληρή πολιτική των τραπεζών.

Η γενική οικονομική κατάσταση της χώρας, έχει φέρει τους πολίτες σε τραγική κατάσταση και ανέχεια, με αποτέλεσμα, τον κίνδυνο της ολικής οικονομικής καταστροφής πολλών οικογενειών.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Επιμελητηρίου Φωκίδας στηρίζει τις πρωτοβουλίες της ομάδας «ΟΥΤΟΠΙΑ», ψηφίζει και διακηρύττει:

1. Την συμπαράστασή του στους συλλογικούς και ακομμάτιστους αγώνες των επαγγελματιών, για την αποτροπή των πλειστηριασμών της πρώτης κατοικίας που με εργασία και μόχθο απέκτησαν.
  2. Την έμπρακτη στήριξη του στον αγώνα της ομάδας των συμπολιτών μας, με κάθε δυνατό και νόμιμο μέσο.
  3. Το Διοικητικό Συμβούλιο  του Επιμελητηρίου Φωκίδας εκφράζει έμπρακτα την στήριξη των επαγγελματιών μέσω της νομικής Υπηρεσίας που διαθέτει και η οποία, παραμένει στη διάθεση των μελών του Επιμελητηρίου για θέματα γενικής φύσεως.

Για το Δ.Σ. του Επιμ/ριου Φωκίδας

Ο Πρόεδρος