ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ (ΛΑΕΚ 1-25) ΕΤΟΥΣ 2016.

Σας ενημερώνουμε ότι, το Επιμελητήριο Φωκίδας σε συνεργασία με τον Εκπαιδευτικό Οργανισμό ΑΚΜΩΝ Α.Ε., παράρτημα Άμφισσας, υλοποιούν προγράμματα κατάρτισης εργαζομένων σύμφωνα με την εγκύκλιο που  δημοσιεύτηκε από τον Ο.Α.Ε.Δ. για το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ (ΛΑΕΚ 1-25) ΕΤΟΥΣ 2016.Το παρόν πρόγραμμα είναι 100% επιδοτούμενο από τον Ο.Α.Ε.Δ., το οποίο σημαίνει πρακτικά ότι έχει μηδενικό κόστος για την επιχείρηση και προβλέπει 160 ευρώ επίδομα ανά συμμετέχοντα εργαζόμενο.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

Με στόχο να διευρυνθούν οι ευκαιρίες κατάρτισης των εργαζομένων στις μικρές επιχειρήσεις (1-25 εργαζόμενοι) η Επιτροπή ΕΛΕΚΠ με την με αριθμό 350/19/24.05.2016 διατύπωση γνώμης, έθεσε τους όρους και τις προϋποθέσεις προγράμματος κατάρτισης υλοποιούμενο από φορείς εκπροσώπησης των εργοδοτών για μικρές επιχειρήσεις οι οποίες απασχολούν 1 - 25 εργαζόμενους, με τίτλο «ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΤΟΥΣ 2016».

Το Επιμελητήριο Φωκίδας αντιλαμβανόμενο τις ανάγκες που διέπουν τις ελληνικές επιχειρήσεις δημιουργεί εκπαιδευτικά προγράμματα προσαρμοσμένα στη σύγχρονη πραγματικότητα δημιουργώντας ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε αυτές που επιλέγουν να εκπαιδεύουν το προσωπικό τους.

Στο πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης εντάσσονται οι επιχειρήσεις που:

• επιθυμούν να καταρτίσουν το προσωπικό τους και είναι μέλη των φορέων εκπροσώπησης των εργοδοτών του κλάδου τους, οι οποίοι αναλαμβάνουν την υλοποίηση του προγράμματος κατάρτισης
  • απασχολούν από 1 έως 25 εργαζόμενους
  • καταβάλουν στο ΙΚΑ την εργοδοτική εισφορά ΛΑΕΚ (0,24%) για τους εργαζόμενους της επιχείρησής τους για το έτος 2016
  • το πρόγραμμα κατάρτισης στο οποίο συμμετέχουν δεν χρηματοδοτείται από άλλο φορέα
  • δεν χρηματοδοτούνται από άλλο πρόγραμμα κατάρτισης του Ο.Α.Ε.Δ. και του ΛΑΕΚ για τους εργαζόμενους που λαμβάνουν μέρος στο συγκεκριμένο πρόγραμμα κατάρτισης

Γενικοί όροι υλοποίησης των προγραμμάτων κατάρτισης

• Κάθε καταρτιζόμενος που θα ολοκληρώσει το πρόγραμμα κατάρτισης θα εισπράξει επίδομα αξίας 160,00 € ( 5 ευρώ / ώρα) το οποίο θα κατατεθεί  από τον Ο.Α.Ε.Δ. σε προσωπικό Τραπεζικό λογαριασμό του μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος.
  • Η διάρκειά τους είναι 32 ώρες και ολοκληρώνεται σε 8 τετράωρα.
  • Υλοποιείται υποχρεωτικά εκτός ωραρίου εργασίας.
  • Η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική καθώς διενεργούνται έλεγχοι από τον Ο.Α.Ε.Δ.
    • Κάθε συμμετέχων δικαιούνται 6 ωριαίες απουσίες.

ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ

Η υποβολή ΑΙΤΗΣΕΩΝ των καταρτιζομένων και της ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ θα πρέπει να γίνει έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2016.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Κάθε συμμετέχων εργαζόμενος πρέπει να προσκομίσει:

•  φωτοτυπία ταυτότητας ή διαβατηρίου
  •  φωτοτυπία εκκαθαριστικού ή βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ από την εφορία του
  • βεβαίωση ΑΜΚΑ
  •  φωτοτυπία πρώτης σελίδας βιβλιαρίου τραπέζης (να είναι ο δικαιούχος του λογαριασμού)
  •  την Υπεύθυνη Δήλωση της Επιχείρησης

Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά  με τις αιτήσεις και τα δικαιολογητικά μπορείτε να απευθυνθείτε στον Εκπαιδευτικό Οργανισμό ΑΚΜΩΝ Α.Ε. (Εθνικής Αντιστάσεως 60, Άμφισσα) στο τηλέφωνο: 22650 72366 ή με γραπτό e-mail στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Υπεύθυνη επικοινωνίας Παπουτσή Παναγιώτα (ώρες γραφείου: 9:00 – 17:00).