ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ Γ.Ε.ΜΗ. ΚΑΙ «ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ»

Το Επιμελητήριο Φωκίδας και η Κεντρική Ένωση Επιμελητηρίων Ελλάδος (Κ.Ε.Ε.Ε.) συνδιοργάνωσαν ημερίδα με θέματα:

• Ηλεκτρονική Υποβολή Αιτήσεων για τη Χορήγηση Πιστοποιητικών, Αντιγράφων και Αποσπασμάτων Πράξεων και Στοιχείων που εμφανίζονται στο ΓΕΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ (Γ.Ε.ΜΗ.).
  • Ψηφιακή Υπογραφή από τα Επιμελητήρια: Γρήγορος και ασφαλής τρόπος συναλλαγής.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 6 Απριλίου 2016 στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Δελφών  με εισηγητές τον διευθυντή της Κ.Ε.Ε.Ε. κ. Βασίλη Αποστολόπουλο και την διευθύντρια της Κεντρικής Υπηρεσίας Γ.Ε.ΜΗ. κα Νατάσσα Ξαρχά.

Την ημερίδα παρακολούθησαν  – κυρίως – λογιστές της περιοχής μας, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η ενημέρωση για το θέμα της «ψηφιακής υπογραφής», ήταν η πρώτη που πραγματοποίησε η Κ.Ε.Ε.Ε. σε περιφερειακό επίπεδο, μετά απ’ αυτές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Ειδικά για το θέμα της παροχής «ψηφιακής υπογραφής» από τα Επιμελητήρια, τονίστηκε – μεταξύ άλλων – ότι:

«Το βασικό πλεονέκτημα της απομακρυσμένης ψηφιακής υπογραφής είναι πως μπορεί να δημιουργηθεί με τη χρήση φορητών συσκευών (tablet, smartphones, ipad, iphone) χωρίς τη διαρκή φύλαξη π.χ. μιας συσκευής USB όπου συνήθως αποθηκεύονται τα κλειδιά κρυπτογράφησης. Επιπλέον, η απομακρυσμένη ψηφιακή υπογραφή βρίσκεται υπό την εποπτεία του παρόχου υπηρεσιών πιστοποίησης, ο οποίος είναι υπεύθυνος για την ασφαλή λειτουργία της. Ακόμη, η ψηφιακή υπογραφή έχει νομική ισχύ ισοδύναμη με την ιδιόχειρη υπογραφή, ενώ βασιζόμενη σε αναγνωρισμένο πιστοποιητικό, που έχει εκδοθεί σε ένα κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης αναγνωρίζεται, ως τέτοια, σε όλα τα άλλα κράτη μέλη. Η διάρκεια των ψηφιακών πιστοποιητικών και της υπηρεσίας/άδειας χρήσης της Ασφαλούς Διάταξης Υπογραφής θα είναι πέντε (5) έτη και το συνολικό κόστος θα ανέρχεται στο ποσό των ογδόντα (80,00) ευρώ, πλέον Φ.Π.Α. 23%, ποσό πολύ μικρότερο συγκρινόμενο με αυτά της αγοράς».

Πρόκειται για μια σύγχρονη και ιδιαίτερα ανταγωνιστική λύση, η οποία θα βρίσκεται σε λίγες ημέρες στη διάθεση των μελών μας, προσφέροντας ένα εύχρηστο, γρήγορο και απόλυτα ασφαλές εργαλείο διαχείρισης των συναλλαγών τους. Ένα τεχνικά άρτιο και αξιόπιστο εργαλείο, που μπορεί να εξοικονομήσει πολύτιμο χρόνο και χρήμα στην καθημερινότητα.

Για την υποστήριξη των ενδιαφερομένων επιχειρήσεων - μελών των Επιμελητηρίων στην ενεργοποίηση της Ψηφιακής Υπογραφής τους, τα Επιμελητήρια δημιουργούν «Ψηφιακή γωνιά» με εκπαιδευμένο προσωπικό που θα συνδράμει την κάθε επιχείρηση-μέλος τους στην απόκτηση και χρήση της «άυλης» ψηφιακής υπογραφής.