ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: «Ο.Α.Ε.Ε. – ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ»

Το Επιμελητήριο Φωκίδας ενημερώνει τα μέλη του ότι κατά το τελευταίο χρονικό διάστημα έχουν δημοσιευθεί δικαστικές αποφάσεις Διοικητικών Πρωτοδικείων, οι οποίες υποχρεώνουν τον ΟΑΕΕ να θεωρήσει τα βιβλιάρια ασθενείας ασφαλισμένων μελών του, παρά το γεγονός ότι υφίστανται  βεβαιωμένες και ληξιπρόθεσμες οφειλές. Οι ανωτέρω αποφάσεις εξεδόθησαν έπειτα από την άσκηση προσφυγών και αιτήσεων ασφαλιστικών μέτρων ελευθέρων επαγγελματιών, οι οποίοι αδυνατούσαν να λάβουν βιβλιάρια ασθενείας, εξαιτίας των ληξιπρόθεσμων οφειλών τους

Στο πλαίσιο αυτό, το Επιμελητήριο Φωκίδας προσανατολίζεται στην άσκηση ομαδικών προσφυγών και αιτήσεων ασφαλιστικών μέτρων, για όσα από τα μέλη του ενδιαφέρονται, προκειμένου να καταστεί δυνατή η λήψη βιβλιαρίων ασθενείας και η κάλυψη κάθε ασφαλιστικού κινδύνου.

Κατά συνέπεια, όσα μέλη ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν σε μία συλλογική προσφυγή κατά του ΟΑΕΕ, καλούνται να προσέλθουν στη γραμματεία του Επιμελητηρίου Φωκίδας, προκειμένου να λάβουν υπόδειγμα αιτήσεως προς τον ΟΑΕΕ, αφού δε λάβουν την έγγραφη απάντηση, να την προσκομίσουν στη γραμματεία του Επιμελητηρίου, προσκομίζοντας παράλληλα και τα κάτωθι έγγραφα:

1. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα της Εφορίας
  2. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης